Dania nas zaskoczyła. Zdjęcia, które dostawaliśmy od sąsiadów przez ostatnie cztery lata wakacji spędzanych w nadmorskiej miejscowości były przepiękne, a mimo to nie oddawały tego, co zobaczyliśmy. Zapewne moje też nie oddadzą, bo ten ogrom pustych szerokich i długich plaż oraz bezkresnych wydm, po których można spacerować czuje się dopiero będąc na miejscu.

Nie ma plażingu, smażingu i łomżingu -bo i temperatury niższe niż u nas nad Bałtykiem. Ludzie spacerują albo plażują z dziećmi, ale w cywilizowany sposób, nie ma parawaningu i bitwy o miejsce. Jest cudownie spokojnie. Duńczycy się uśmiechają, a Niemcy, których jest tam dużo – zajmują się sobą.


Wieczorne nabożeństwo na plaży, obok starego bunkra, niestety nie było pięknego zachodu słońca:

Domy w miejscowości Sondervig są pochowane pomiędzy wydmami, nie miałam okazji zrobić zbyt wielu zdjęć. Są tradycyjne „miśki” i nowoczesne. Wszędzie czysto, nie ma wysokich ogrodzeń, często za płot służą wysokie trawy albo dzikie róże.

Wydmy – u nas takich nie ma:

Duński design – elegancki, pastelowy, dopasowany, czasem w normalnych cenach w sklepach takich jak Sostrene Grene, czasem bardzo drogi i jeszcze droższy:Dekoracje w sklepie przy starej latarni:Miejsca, w których byliśmy:

Sondervig – mieszkaliśmy w na samym początku tego turystycznego małego miasteczka, gdzie chyba wszystkie domy są na wynajem wakacyjny. Większość poukrywana wśród wydm. Wystawa rzeźć z piasku jest jedną z atrakcji, drugą są bunkry i sklepiki oraz bary. Taki mały Rewal, tylko mniej zatłoczony, mimo dużej ilości Niemców.

Hvide Sande – małe miasteczko pomiędzy morzem a jeziorem, głównie statki i łódki w marinie, sklepiki z dekoracjami i ubraniami, trochę barów i kawiarni. To pierwsze zdjęcie jest z piątku, gdy już byliśmy w drodze powrotnej a w miasteczku trwał jakiś rybny festyn, grała muzyka i były degustacje.


Kościół chyba ewangelicki, bardzo ładny w środku, tradycyjnie z zabawkami dla znudzonych dzieci oraz z toaletą.


Latarnia morska Lyngvig Fyr – kapitalne miejsce, wspaniałe widoki spod latarni również:) Raz byliśmy tu samochodami, drugi raz przyszliśmy pieszo plażą z naszego miasteczka Sondervig ok. 7,5 km w jedną stronę. Odpoczęliśmy, wypiliśmy bezalkoholowy cydr, coś zjedliśmy i ruszyliśmy w drogę powrotną. Ubiliśmy się, ale było fantastycznie.Holstebro – niewiele zobaczyliśmy poza główną ulicą i niewielkim rynkiem. Utknęliśmy w sklepach z dekoracjami… Ale wypiliśmy też piwo Tuborg w lokalnym  barze na uboczu, siedziało w nim sporo Duńczyków.


Aalborg to miasto portowe i przy okazji studenckie. Studia są darmowe, a uczelnia dofinansowuje wynajem mieszkania i koszty utrzymania, gdy student pracuje co najmniej 10 godzin w tygodniu. W każdym sklepie i kawiarni widać młodych ludzi. Nawet bardzo młodych, bo Duńczycy wyprowadzają się z domów już ok. 16-17 roku życia.
Ulica barów, pubów, klubów nocnych:


Jedyne niedogodności w Danii to: kiepska kawa na stacjach benzynowych czy w zwykłych lokalach (ceny od 25 DKK czyli jakieś 15 zł); kierowcom nigdzie się nie spieszy, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni (Duńczycy to królowie lewego pasa, serio). Ogólnie jest naprawdę drogo – my przywieźliśmy z Polski jedzenie na cały tydzień, dzięki czemu ten wyjazd zamknęliśmy dość budżetowo. Jednak widoki, plaża, morze, czystość, zieleń – są balsamem dla oczu. Cieszymy się, że sąsiedzi namówili nas na ten wyjazd i zaprosili do domu, który wynajęli blisko plaży.

Co jeszcze o Danii? Kraj jest nizinny, bardzo zielony obecnie – od 30 lat ponownie świadomie zalesiany, gdyż wcześniej sami go sobie zdewastowali wycinając drzewa na potęgę. Wszędzie przy drogach widać zboże, kukurydzę, ziemniaki i inne uprawy. Widzieliśmy nawet farmę dla świnek, gdzie każda maciora z młodymi miała swój domek i biegały sobie swobodnie, szczęśliwe, machając ogonkami na wielkiej łące. Aż zatrzymaliśmy żeby mąż mógł zrobić im zdjęcia, po ostrości widać, że to nie z telefonu:
Bardzo dużo jest farm wiatrowych i nowoczesnych elektrowni. Nie tyle co w Niemczech, wiadomo, ale również można je spotkać co chwilę. Firmy: biura lub magazyny usytuowane przy drogach w uporządkowany sposób, czyste, nowoczesne. Dania mały kraj ale gospodarczo jest potęgą światową.Ograniczenia prędkości są duże, nie wiem, czy nie przyjdzie za nami kilka mandatów. Przy prędkościach na lokalnych drogach 50-80 km/h po prostu zasypia się za kierownicą. Mimo to uważam, że za krótko byliśmy w Danii i trzeba będzie wrócić, tym razem samolotem, bo jazda z Warszawy to ok. 12 godzin w jedną stronę.

Na jesieni planujemy lot do Billund i tam wynajęcie samochodu oraz jazdę do Aalborga, gdzie zaczyna studia nasz syn ze swoją dziewczyną i mają już tam wynajęte mieszkanie, baza noclegowa wobec tego będzie łatwo dostęna:) .
I marzy mi się wycieczka do Skagen, bo dużo słyszałam o tym, jakie wrażenie robi widok łączących się wód Morza Północnego i Bałtyku oraz do Blokhus – kolejnego nadmorskiego kurortu, gdzie można wynająć piękny dom na wydmach. Z Aalborga to tylko 36-44 km, zależy która drogę wybrać.

So, see You soon, Denmark   🙂