W ostatnim tygodniu dzięki klubowi Rotary Fryderyk Chopin miałam okazję poznać ciekawe osoby. Ciekawe historie i idee. W klubie często są tzw. guest speakerzy. Osoby znane lub nie, które jednak mają do opowiedzenia coś ciekawego. Na stronie klubu są zawsze relacje, więc nie będę się powtarzać. Ale tym razem w poniedziałek była pani Małgorzata z grupy ZPR Media, która prowadzi od samego początku stację Polo TV (mimo że jej dusza jest rockowa, jak sama mówi). Chyba nikt z naszego grona nie zna się na disco polo, oczywiście najpopularniejsze kawałki wszyscy słyszeli na weselu choć raz i rozpoznają, ale to by było na tyle. Ona jednak pokazała nam jak w ciągu ostatnich 5 lat ten gatunek muzyczny urósł w siłę, koncerty – płatne – przyciągają nawet 25 tysięcy osób, całe rodziny od wnucząt do babć i dziadków. Najpopularniejsi wykonawcy są tak zapracowani grając nawet 350 koncertów rocznie, że nie mają czasu na brylowanie w telewizjach śniadaniowych i kalendarze mają zapełnione 2 lata do przodu od czwartku do niedzieli non-stop. Stacja telewizyjna Polo Tv zdeklasowała popularnością nawet Eska Tv, o MTV i Vivie nie wspominając, są daleko w ogonie. Historia zrobiła na nas duże wrażenie, trochę jako kuriozum, bo nikt z nas nie zacznie nagle słuchać disco polo, żeby nadążyć za tłumem. Jednak praca w mediach ma swoje przywileje, pozwala promować nie tylko popularną rozrywkę ale i szczytne cele.

Drugą część prezentacji stanowiła idea, którą pani Małgorzata wspiera, czyli Fundacja Dla Transplatacji i akcja #zostawsercenaziemi.

Fundacja dla Transplantacji i zespół HLA, z rockowym doktorem Kalicińskim, który gra na perkusji, dociera do młodych ludzi promując wiedzę na temat tego, jak ważna jest zgoda na oddanie narządów, o ile mogłyby one komuś pomóc. Chyba najlepiej będzie jak zamieszczę list otwarty, ze strony Fundacji:

„Zwracamy się z gorącą prośbą do ludzi kultury, sztuki i nauki o przyłączenie się do szerzenia idei transplantacji. Chcemy z Waszą pomocą zmienić świat Polaków na lepszy, bardziej przyjazny. Jutro Ty możesz być uratowany lub uratujesz kogoś. Co roku umierają tysiące ludzi, często bardzo młodych tylko dlatego, że nie poinformowaliśmy swoich bliskich, iż po swojej śmierci chcielibyśmy oddać narządy dla ratowania innych.
Naszym celem jest, żeby każdy Polak, któremu względy religijne lub światopoglądowe nie zabraniają dzielić się swoimi narządami po śmierci, poinformował najbliższych o swojej woli „dzielenia się życiem”.
Hasło naszej akcji to „Zostaw serce na ziemi”, aby zwykli ludzie z pomocą lekarzy mogli stać się bohaterami ratując innych ludzi.

 dr n. med. Zygmunt Kaliciński

Prezes Fundacja dla Transplantacji

Dzięki temu spotkaniu reprezentacja klubu, w której i ja się znalazłam, dostała zaproszenie na koncert zespołu HLA oraz Tomasza Organka, w piątek 10 marca w Konstancinie w Hugonówce. Imprezę poprowadził Tomasz Kammel, naprawdę wspaniale. Fotki są kiepskiej jakości, nie wzięłam swojego Lumixa, zawsze wtedy żałuję, bo nawet Iphone 7 w ciemnej sali nie robi dobrych zdjęć.

Przed wyjściem na koncert sprawdzałam kto tam gra, żebym wiedziała czego się spodziewać. Jest, Tomasz Organek, wujek google wie wszystko. Okazuje się, że mój mąż też. Mieszkali w tej samej miejscowości, ich mamy czy babcie spotykały się na kawie i ciastku:). Świat jest mały:)Po części koncertowej był bankiet, zrobiliśmy sobie zdjęcie z dr Kalicińskim.

Żałuję, że nie zrobiłam sobie zdjęcia z Kammelem, którego bardzo lubię i jestem fanką jego programu
Kammel Czannel. Ale podeszłam i podziękowałam za inspirację podczas przygotowań do jubileuszu i przemówienia, które mnie czekało. Do Organka też podeszłam przekazać pozdrowienia od Zbyszka. Ucieszył się, miły z niego chłopak, porozmawialiśmy chwilę o koncertach nad rzeką.

Podsumowując ten trudny temat – jeśli ktoś zdrowy ginie, warto, żeby jego oczy, nerki, wątroba, serce uratowały kilka innych osób. Najważniejszą rolę gra tu czas. Jeśli rodzina się sprzeciwia, bo nie chce okaleczać ciała – któremu i tak już nic nie pomoże – lekarze są bezradni, a osoba, której te narządy mogłyby uratować życie traci swoją szansę. Statystycznie 2% chorych dostaje szansę na przeszczep, w Europie jest to 50%…… chyba dobrze zapamiętałam cyfry. Mówią wszystko.